Anasayfa Genel Albaraka’dan Karz-ı Hasen Hamlesi: “Umre Finansmanı Kampanyası”

Albaraka’dan Karz-ı Hasen Hamlesi: “Umre Finansmanı Kampanyası”

by
Karşılıksız, Allah için borç vermek, güzel borç anlamına gelen “Karz-ı Hasen” Ribaya/Faize karşı en etkili borç finansmanıdır. Borcun karşılığında herhangi bir fazlalık talep etmeyen Karzı Hasen uygulaması Müminlerin şiarıdır. Ribayı ortadan kaldıracak olan Karz-ı Hasendir.

Karz-ı Hasen ile ilgili Kur’an’da geçen ayetler şöyledir:

“Verdiğinin kat kat fazlasını kendisine ödemesi için Allah’a güzel bir borç (isteyene faizsiz ödünç) verecek yok mu? Darlık veren de bolluk veren de Allah’tır. Sadece O’na döndürüleceksiniz.” Bakara, 245.

“Sadaka veren erkeklere ve sadaka veren kadınlara ve Allah’a güzel bir ödünç verenlere, verdiklerinin karşılığı kat kat ödenir ve onlara değerli bir mükâfat vardır.” Hadîd, 18.

“Eğer Allah’a (rızası uğruna) ödünç verirseniz, Allah onu sizin için kat kat arttırır ve sizi bağışlar. Allah çok mükâfat verendir, ceza vermekte acele etmeyendir.” Tegâbün, 17.

“…Namazı kılın, zekâtı verin, Allah’a gönül hoşluğuyla ödünç verin…” Müzemmil, 20. 

Albaraka Türk Katılım Bankası, Karz-ı Hasen uygulamasını Umre Finansmanı için kullanmaya başlamıştır. İslam İktisadının temel meselelerinden olan Karz-ı Hasenin Faizsiz Finans sektöründen Albaraka Türk Katılım Bankası  tarafından uygulanması İslami Finans için önemli bir gelişmedir.

İlgili haberi sizlerle paylaşıyoruz:

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılı umre programı kapsamında kutsal topraklara gitmek isteyenlere sunacağı taksit imkanı için ilk protokolü imzaladı.

Daha önce sadece özel şirketlerde olan taksit imkanını bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı da sağlayacak. “Umre Finansmanı Kampanyası” kapsamında ilk protokol Albaraka Türk Katılım Bankası ile imzalandı.

Buna göre, bu sene umreye gitmek isteyen vatandaşlar, ödemelerini fark alınmadan 4 veya 6 taksitle ödeyebilecek.

Umreye gitmek isteyenler kendilerine uygun umre programını belirleyip ilgili bankaya ücretini peşin veya taksitli yatırdıktan sonra, kendisine en yakın müftülüğe giderek veya “http://hac.diyanet.gov.tr” adresinden internet ortamında kaydını yaptırabilecek.

Protokole ilişkin bilgi veren Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Dursun Aygün, “Vatandaşlarımız bu imzalanan protokol çerçevesinde Albaraka Türk’ün herhangi bir şubesine giderek işlemlerini gerçekleştirebilecek. Vatandaşlarımıza Türk Lirası üzerinden sabit 6 taksit imkanı sağlanacak. Bu uygulama vatandaş açısından çok büyük kolaylık sağlayacak.” dedi.

Vatandaş nasıl işlem yapacak?

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Bülent Taban ise imzalanan protokolle ilgili, vatandaşlardan umre parasının haricinde herhangi bir masraf, ücret ve komisyon alınmayacağını söyledi.

Taban, kutsal topraklara gitmek için Albaraka Türk’ün taksit imkanından faydalanmak isteyen vatandaşların yapması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Vatandaşlar herhangi bir şubemize nüfus cüzdanı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen umre programlarının dönemini, fiyatını ve konaklama tipini gösteren ‘Tur Güvenlik Kodu’, gelir belgesi (maaş bordrosu ya da net maaş tutarını gösteren iş yeri tarafından onaylanmış belge), serbest meslek sahibi kişiler için vergi levhası, onaylı bilanço ve gelir tablosunu gösteren belgelerle gelecek. Burada kendisine tanımlanan hesap açılacak. İşlem anında söylenen taksit tutarlarını 6 kez giderek ödeme yapacak. Bu şekilde şubede bütün işlemler yapılabilecek.”

Haber Kaynağı: Milli Gazete

 

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz