Aşağıdaki takvimde İslam İktisadı alanındaki çeşitli etkinlikleri görebilir, ilgili etkinlikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

4. Uluslararası İLEM Yaz Okulu (IISS)

Temmuz 3, 2017 - Temmuz 9, 2017

“21. Yüzyılda Müslüman Dünyada Değişim”, “Müslüman Dünyasında Devlet ve Toplum”, ve   “Müslüman Dünyada Sosyal Adalet ve Yoksulluk” konularında verimli bir şekilde geçen üç yaz okulu programından sonra, bu sene 4. ILEM Uluslararası Yaz Okulu’nda ana tema “Müslüman Dünyada Bilginin Yenilenmesi: Metodolojik Yaklaşımlar” olacak.

Müslümanlar entelektüel bir kriz döneminde yaşamaktadırlar. Bu krizden kurtulabilmek için Müslüman dünyası, İslami bilgi ve bilim geleneği ile yeniden bağlantı kurma ve bu geleneğin iyileştirilmesi olanaklarını araştırmaktadır. Bu çaba, İslam düşüncesinin birikiminde dolaşıma girerken hangi metodolojinin izleneceği sorusunu kendisi ile birlikte getirmektedir.

Bu çerçevede “İslam Dünyasında Bilginin Yenilenmesi: Metodolojik Yaklaşımlar” teması, İslami siyaset, iktisat, İslam felsefesi ve İslam toplumunun yeniden yapılandırılması başlıkları ele alınacaktır. İslam bilimine sadece tarihi veriler olarak yaklaşmaktansa, İslami geleneği ve sentezini yeniden yorumlama imkânı modern dönemde Müslümanların yaşadığı ekonomik, politik ve toplumsal koşullara göre incelenecektir.

Konferanslar, seminerler, ve çalıştaylar 3-9 Temmuz’da İstanbul’da yapılacaktır. Bu atölye çalışmaları ile amaç, İslam düşüncesini yeniden yorumlama süreci için ortak bir usul ve metodoloji üretmek ve mevcut İslami entelektüel birikimi değerlendirmek için bir projeksiyon oluşturmaktır. İslami bilginin canlandırılmasıyla ilgili sorunlar, siyaset, ekonomi, felsefe, hukuk, teoloji, sosyoloji ve benzeri disiplinlerden gelen akademisyenlerce tartışılacaktır.

Detaylar

Başlangıç:
Temmuz 3, 2017
Bitiş:
Temmuz 9, 2017
Etkinlik Kategori:
,
Website:
iiss.ilem.org.tr

Organizatör

İlmi Etüdler Derneği (İLEM)
Telefon:
+90 216 310 43 18
E-posta:
bilgi@ilem.org.tr
Website:
ilem.org.tr

Mekan

İlmi Etüdler Derneği
Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Açık Türbe Sk. No: 13 Üsküdar
İstanbul, 34672 Türkiye
+ Google Haritalar
Telefon:
+90 216 310 43 18
Website:
ilem.org.tr

Sitemizde yayımlanan etkinlik haberleri duyuru maksatlıdır. Etkinlik içerikleri ile ilgili sitemizin herhangi bir tasarrufu bulunmamaktadır.