Faiz Yerine Üretim, Döviz Yerine Milli Para ile Ticaret

Başkan Erdoğan, Malezya’da, Kuala Lumpur Konferans Merkezi’ndeki “Kuala Lumpur Zirvesi”nde, “Kalkınmanın Önceliği ve Sınamalar” temalı yuvarlak masa toplantısının ‘’Milli Egemenliğin Kazanılmasında Kalkınmanın Rolü’’ başlıklı oturumuna katıldı. Ticaret savaşlarının konuşulduğu bir dönemde milli paralarla ticaretin aciliyet kazandığını belirten Başkan Erdoğan şunları kaydetti:

MİLLİ PARAYLA TİCARET

“Sizinle bu konu hakkında çalışmak için hazırız. İslami Finans meselesini gündemimize almalıyız. Faizsiz finans konusunda ülkelerimiz arasında önemli bir diyalog olabilir. Ticaretimizi döviz baskısından kurtarmalıyız. Yabancı paralarla değil milli paralarımızla ticaret yapalım. Kendi ödeme sistemlerimizin olmaması, piyasalarımızı kırılgan hale getiriyor. Rusya, Çin, Brezilya gibi ülkelerle alternatif ödeme sistemleri geliştirmeye çalışıyoruz. Faiz yerine üretim ve ticareti merkeze alan alternatif finans için yol haritası çıkaralım.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Suriye’de kurulması planlanan güvenli bölge konusuna ilişkin şunları kaydetti:

ZEKAT VERİLSE FAKİR KALMAZ

‘’Güvenli bölge inşa edelim denilince buraya herhangi bir destek vermiyorlar ama terör örgütlerin silah deyince silah geliyor. Bakıyorsunuz ki Arap Ligi bir toplantı yapıyor, “Türkiye ile ilişkilerinizi kesin” diyor. “İslam dünyası çok mu fakir? Müslümanlar çok mu fakir? Niçin böyle bir şeyde ellerini uzatmıyorlar, niçin bunlar destek vermiyorlar?  Sadece zekatlarından verseler buralarda fakir fukara, garip gureba kalmaz. Bakınız şu anda İdlib’den yine 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor. Şu anda zaten 4 milyon insan var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor. Belki bu sayı daha da artacak.

LAFLA OLMAZ İCRAAT LAZIM 

‘Türkiye olarak siz bunun altından nasıl kalkıyorsunuz?’ diyorlar. 40 milyar doların üzerinde biz harcama yaptık. Bize ne BM ne de AB verdiği sözü tutuyor. Ama bakıyorsunuz ki öbür tarafta Arap Ligi bir toplantı yapıyor, ‘Türkiye ile ilişkilerinizi kesin’ diyor. 3 milyon 700 bin Suriyeli Arap kardeşimizi biz Türkiye’ye aldık. Niye aldık? Varil bombalarından kaçıyorlardı, almayacak mıydık, aldık. O bakımdan liderler olarak adaletle hükmetmemiz lazım. Siyasiler olarak adaletle bu işte davranmamız lazım ki biz güç bulalım. Yoksa lafla olmuyor. ‘Hepiniz toptan sımsıkı Allah’ın ipine sarılın, tefrikaya düşmeyin.’ Bunu, ayeti kerimeyi okurken güzel ama icraata gelince bir şey olmayınca o zaman Allah bize nusretini göndermez.”

Kaynak: Akşam