Bakan Murat Kurum’dan Emlak Katılım Bankası Açıklaması: 13 Yeni Şube Geliyor

Konut ve inşaat sektörü kadar düşük taksitlerle ev sahibi olmak isteyen vatandaşın da büyük bir umutla beklediği Emlak Katılım Bankası hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni açıklamalarda bulundu.

Emlak Katılım Bankası ilk olarak hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan birinci 100 günlük eylem planı ile duyurulmuştu.

Emlak Bankası Nedir?

Emlak Bankası 8 Ocak 1988 tarihinde Türkiye Emlak Kredi Bankası ile Anadolu Bankası’nın birleştirilmesi ile kurulmuştur.  Vatandaşı daha kolay şartlarda ev sahibi yapmak amacı ile kurulan banka konut, dış ticaret ve denizcilik sektörlerinde verdiği desteklerle büyük ivme kazanırken ne yazık ki bu amaçlardan uzaklaştı ve bir süre sonrada tasfiye sürecine alındı.  2001 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile tasfiye sürecine alınan Emlak Bankası daha sonra 2018 yılının son çeyreğinde yeniden faaliyete geçirileceği açıklaması ile bir kere daha gündeme geldi.

Emlak Katılım Bankası Oldu! 

Yürütülen çalışmalar kapsamında bankanın statüsü değiştirildi ve katılım bankası olarak yeniden faaliyete geçirildi. Konu hakkında açıklamada bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum “(Emlak Bankası) 2019 yılında, 7 coğrafi bölgemizde 15 şube açma hedefimiz vardı, 2 şubemizi açtık. 13 şubemizi de yıl sonuna kadar açacağız” diyerek 13 yeni şubenin 2019 yıl sonuna kadar açılacağı müjdesini verdi.

Kaynak:  Emlak 365