Faizsiz Finansman Tarafındaki Gelişmeler

Hayrettin Karaman bugün Yeni Şafak’ta faizsiz finansman alanında yaşanan gelişmeler hakkında yazdı. Yazıda geçen konu başlıkları şu şekilde:

Son günlerde faizsiz finansman yatırımı alanında yaşanan bazı konuşmalar ve mevzuat değişiklikleri, konvansiyonel finans kurumlarını, onlara bir alternatif oluşturması nedeniyle rahatsız etmiştir. Özellikle Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesinde gerçekleştirdiği konuşmasında, faizsiz finans kuruluşlarının iyileştirileceği yönünde verdiği mesaj ve Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun mevzuat değişiklikleri bir takım kişileri rahatsız etmiştir.

Katılım bankaları, gerçekleştirdikleri vadeli satıştaki kâr oranlarını , faizci bankaların kredi faiz oranlarına göre belirlemedikleri müddetçe ve Müslüman olan bir banka müşterisi, katılım bankalarında katılım hesabı açarken buradaki kâr ile faizci bankaların verdiği faizi karşılaştırmadığı sürece görüntü tersine dönecek ve faizci bankalar katılım bankalarının verdikleri helal kârı ölçü almaya mecbur kalacaktır.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/yazarlar/hayrettinkaraman/faizsiz-finansman-tarafindaki-gelismeler-2052786