Anasayfa Haber Kıdemli Ekonomist ve İslam Alimi Nejatullah Sıddıki Vefat Etti!

Kıdemli Ekonomist ve İslam Alimi Nejatullah Sıddıki Vefat Etti!

by

Kıdemli ekonomist ve Kral Faysal Uluslararası İslami Araştırmalar Ödülü’nün sahibi Mohammad Nejatullah Sıddık, ABD’de 91 yaşında vefat etti.

İslami finansın öncülerinden biri olan Sıddıki, aynı zamanda Jamat-e-Islami Hind’in eski bir Merkezi Danışma Konseyi üyesiydi.

Sıddıki, 1931’de Hindistan’da doğdu, Aligarh Müslüman Üniversitesi’nin yanı sıra Rampur ve Azamgarh’da eğitim gördü. Aligarh Müslüman Üniversitesi’nde ekonomi doçenti ve İslami çalışmalar profesörü olarak ve Suudi Arabistan, Cidde’deki Kral Abdülaziz Üniversitesi’nde İslam Ekonomisi Araştırma Merkezi’nde ekonomi profesörü olarak görev yaptı. Daha sonra Los Angeles California Üniversitesi’nde Yakın Doğu Araştırmaları Merkezi’nde Araştırma Görevlisi oldu ve ardından Cidde İslam Kalkınma Bankası İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nde misafir öğretim üyesi oldu.

Urduca ve İngilizce bilen üretken bir yazardır. Sıddıki’nin 5 dilde 177 yayında 63 eseri ve 1301 kütüphanesi bulunmaktadır. Eserlerinden bazıları Arapça, Farsça, Türkçe, Endonezyaca, Malezyaca, Tayca, vb.’ye çevrilmiştir. Belki de en çok okunan kitabı, 1973 ve 2000 yılları arasında 3 dilde 27 kez basımı gerçekleşen ve dünya çapında 220 kütüphanede tutulan “Faizsiz Bankacılık”tır.

Uzun akademik kariyeri boyunca, Hindistan, Suudi Arabistan ve Nijerya’daki üniversitelerde doktora tezi danışmanlığı yapmıştır.  Bir dizi akademik dergide editör veya danışman olarak yer aldı ve olmaya devam ediyordu. Çok sayıda komitede görev yaptı ve dünyanın çeşitli yerlerinde birçok konferansa katıldı. Herkese çok yardımcı oluyor ve değerli bilgilerini toplumda paylaşıyordu. Aligarh, Hindistan’da yaşıyordu. Aligarh Müslüman Üniversitesi Yönetim Bilimleri Bölümü’nde Fahri Profesördü.

Kaynak: Maktoomedia

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun