Anasayfa Röportaj İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Lisans Öğrencisi Kübra Akyüz Cevaplıyor

İslam Ekonomisi ve Finansı Bölümü Hakkında Merak Edilenleri Lisans Öğrencisi Kübra Akyüz Cevaplıyor

by

YKS 2021 üniversite sınav sonuçları açıklandı ve yüzbinlerce öğrenci tercih heyecanı yaşamaya başladı.  5-20 Ağustos tarihlerinde yapılacak tercih döneminde öğrenciler gidebilecekleri üniversite ve bölümleri araştırıyorlar.  Biz de okurlarımız için İslam Ekonomisi ve Finansı bölümü ile ilgili önemli soruları KTO Karatay Üniversitesi’nden İslam Ekonomisi ve Finansı lisans öğrencisi Kübra Akyüz’e sorduk. Kübra Akyüz, bölüm ile ilgili soruları islamiktisadi.net okurları için cevapladı.

KTO Karatay Üniversitesi İslam İktisadı ve Finans bölümü öğrencisi Kübra Akyüz

Merhaba Kübra seni ve okulunu tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Kübra Akyüz. KTO Karatay Üniversitesinde İslam İktisadı ve Finans bölümünde okuyorum 3.sınıfa geçtim. Okulum Konya’da bulunuyor. Şehir merkezine ulaşım tramvayla takriben 15 dakikayı buluyor. Dolmuş ve şahsi araba kullananlar için bu süre daha da az diyebilirim. Okulumuzun kampüsü oldukça geniş olmakla beraber bisiklet sürebileceğimiz bisikletler, ders aralarında vakit geçirebileceğimiz, masa tenisi gibi oyun oynayacağımız alanlar bulunmaktadır. Kış aylarında ve yaz aylarında çeşitli projelerle sanatçıları okulumuzda ağırlayacağımız güzel aktivitelerimiz bulunmaktadır.

Covid-19 sebebiyle pandemi dönemine girmemizle birlikte eğitim evden devam etse de bu konuda hiçbir aksaklık yaşamadık. 14 Martta başlayan tamamen kapanmayla birlikte vakit kaybetmeden uzaktan eğitimlerimizi almaya devam ettik. Daha sonra Hibrit eğitim modeliyle Konyada bulunan öğrenciler yüzyüze, şehir dışında bulunan öğrenciler ise online eğitimle eşit bir eğitim aldı. Bu konuda iyi ki Karataylıyım!

Üniversitemiz Konya Ticaret Odası bünyesinde bulunduğu için yüksek mevkideki yöneticilerle irtibatımız kolay oluyor. Pandemiden önce Konya Ticaret Odası’nda World Bank’tan misafirler ağırlayıp güzel bir network oluşturabileceğimiz insanlar tanımıştık.

Üniversitemiz bölüm ayırt etmeden çeşitli imkanları biz öğrencilere sunuyor. Şunu söylemem gerekir ki okulun verdiği fırsatları değerlendirmek de biz öğrencilere düşüyor. İslam iktisadı bölümü için İş Yerinde Gözlem projesiyle 1.sınıfın yaz döneminde bankada 10 günlük bir stajımız oluyor. Daha sonra okuldan mezun olmadan Kuveyt Türk’ün Bankada Kampüs projesiyle 2.sınıftan itibaren bankada çalışabiliyorsunuz.

İslam İktisadı ve Finans Bölümü Nedir?

İslam iktisadı ya da islam ekonomisi derken ne kastediliyor biraz buna değinmek istiyorum. Dr. Mahfi Eğilmez’in Ekonominin Temelleri kitabında ekonomi ve iktisat kelimeleri arasında bir fark olmadığını söylüyor. İktisad kelimesi ekonomi kelimesinin Arapçası. Başka bir soruda ise “her ekonomi okuyan iktisatçı olabilir mi?” bunun cevabı elbette ki hayır. Çünkü bir iktisatçı ekonomi okumanın yanında hukuk, matematik, muhasebe ve finans bilgilerini edinmesi gerekiyor. Daha önce İslam Ekonomisi olan bölüm adı YÖK tarafından bu sayede İslam İktisadı olarak değiştirildi. İslam iktisadı bölümü, ülkemizde yeni yeni bilinse de varlığını çok önceden sürdüren bir alandır. Hukuk, matematik, islami finans, muhasebe gibi birçok dersin alanında uzman hocalarımız tarafından verildiği bir bölümdür. Ders programımız her dönemin getirdiği yeniliklerle birlikte değişiklik göstermektedir. Bu bölümde amaç kapitalist ekonomik düzene karşı Müslümanların kendi ekonomik düzeninin olmasıdır. Gelir adaletsizliği fırsat eşitsizliği gibi birçok soruna çözüm yolları aradığımız bir bölümdür.

Neden İslam İktisadı ve Finansı?

Ekonomi ilmi, ekonomik hayatı, bu hayatta meydana gelen tezahürleri yorumlamanın bu olay ve tezahürleri kendilerine egemen genel sebep ve faktörlere irtibatlanmanın ilmidir. Bu ilmin doğuşu yeni olduğu için ekonomi ilk temellerini tarihin derinliklerine yani kapitalist çağın başlangıcından almaktadır. Kendi imkanları kadarıyla her medeniyet, ekonomik düşüncenin gelişmesi hususunda pay sahibi olmuştur.

Kendi imkanları kadarıyla her medeniyet, ekonomik düşüncenin gelişmesi hususunda pay sahibi olmuştur.
Her toplum servet biriktirmeye, biriktirdiği bu serveti de dağıtmaya teşebbüs eder. Bu ekonomik işlemleri düzenlemek için de kendi payına uygun gelen bir tarza muhtaçtır. İşte bu tarz, toplumun ekonomik hayatı bakımından sistemdeki yerini belirler. Ekonomik hayatın düzenlenmesi için belirli bir tarzı benimsemek gelişigüzel bir iş değildir. Bu tür işlemler her zaman ahlaki ve ilmi karakter taşıyan düşünce ve kavramlara dayanarak yürütülür. İşte bu düşünce ve kavramlar, kendilerini üzerine dayandırılacak olan bir ekonomik sistem gerekir.

Her toplumun o toplumu yansıtacak bir ekonomik sisteme ihtiyacı vardır. Müslümanların ekonomik sistemini yansıtan argüman ise İslam İktisadıdır

Bölümün Çıktıları Nelerdir?

Detaylı içeriği https://karatay.edu.tr/BolumDersIcerikleri sitesinden inceleyebilirsiniz. Birkaç dersin çıktısını sizlerle paylaşıyorum.
  • İslam ekonomisinin temel kavramlarına hakim olabilmek,
  • İslam ekonomisinin tarihini ve gelişim aşamalarını diğer ekonomik sistemlerle mukayeseli olarak tanıyıp yorumlamak,
  • İslam İktisadı alanında elde edilen bilgileri modern ekonomi kavramları ile mukayeseli olarak değerlendirebilmek,
  • İslam ekonomisi kurumlarına hakim olmak,
  • Klasik ve güncel literatür bilgisine sahip olmak.
Bölümün Kariyer ve İstihdam Olanakları Nelerdir?

İslam Ekonomisi ve Finans mezunu olarak BDDK, TCMB, TMSF, SPK, BIST, Hazine Müsteşarlığı, Diyanet, Bakanlıklar gibi devlet kurumları dahil olmak üzere, ayrıca Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finans kurumlarından İslam Kalkınma Bankası, IRTI, AAOIFI, IFSB, INCEIF, SESRIC gibi kurumlarda çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca başta katılım bankaları olmak üzere, devlet ve özel sektöre ait bankalar, yerli ve uluslararası şirketlerde de çalışabilirsiniz.

Son on yıl içinde yaşanan finansal krizler ekonomi ve finans alanını yeni arayışlara yöneltmiş ve faizsiz ekonomi ve finans sistemi birçok ülke ve araştırmacı tarafından gündeme alınmıştır. Özellikle İslam ekonomisi ve finansı üzerine yöneltilen bu sorgulamalar bu alanın gelişmesini, dolayısıyla bu sektörün gelişmesini sağlamıştır. 1974 yılında İslami Kalkınma Bankası’nın kurulmasını takiben kurulmaya başlayan İslami bankalar günümüzde, yaklaşık 1,5 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. Son 5 yılda yıllık ortalama %17 büyüme kaydeden küresel İslami finans sektörünün önümüzdeki 5 yıllık dönemde de %19 büyüme oranı ile büyümeyi sürdüreceği ve 2019 yılında ise 2 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı öngörülmüştür Türkiye´de İslami bankacılığın pazar payının şu anki yüzde 5,9 seviyesinden 2023´te yüzde 15´e çıkacağı tahmininde bulunan raporda, bu pazar payının 180 milyar dolarlık sektör büyüklüğü anlamına geldiğine de dikkat çekilmektedir. Özellikle Türkiye’nin 2023 planlamaları arasında İslam Ekonomisi ve Finansının gelişmesiyle ilgili hedef ve politikalarının sonucunda yeni kurumların sektörde yer almasıyla birlikte alanın eleman ihtiyacı daha da artacaktır.

Bölümde Yabancı Dil Öğrenme İmkanı Var Mı?

Hazırlık eğitimi verilmektedir. Bunun yanında dersler de Mesleki İngilizce ve Arapça dil eğitimi anadili İngilizce ve Arapça olan akademisyenlerimiz tarafından verilmektedir.

Çift Anadal İmkanı Var Mı?
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde bulunan bölümler ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nde bulunan bölümlerden çap yapma imkanımız bulunmaktadır.

Burs İmkanı Var mı?

Tercih sıralamasına göre burs imkanı bulunmaktadır. İlk tercihe yazan öğrenciler aylık 500 liralık burs alabilirler.

Akademik Kariyer Mümkün mü?

Evet mümkün. Okul bitmeden bölümde bulunan akademisyenlerimizin asistan öğrenciliğini yaparak tecrübe edilmelerini sağlayacak bir imkan okul tarafından sağlanıyor. Lisans eğitimi tamamladıktan sonra ALES ve YDS sınavlarına girip yeterli puanları alınmasıyla mülakata giriliyor. Bu mülakattan sonra okulda akademik kariyer yolu başlıyor.

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz

    Mail Bültenimize Abone Olun