Anasayfa Nedir? Kimdir? Fintech Nedir?

Fintech Nedir?

by

İngilizce financial technologies’in kısaltması olan fintech, bankacılık ve finans hizmetlerinin sunulması konusunda geliştirilen teknolojileri ifade etmektedir. Özünde, fintech, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda kullanılan özel yazılım ve algoritmaları kullanarak özel ve tüzel kişilere yaşamlarını daha iyi yönetmelerinde yardımcı olmak için kullanılır. Fintech ayrıca bitcoin gibi kripto para birimlerinin geliştirilmesini ve kullanılmasını teknolojisini de içerir. Internet ve akilli telefonların yaygınlaşması ilk başta sadece muhasebe alanında kullanılan fintechlerin de kullanımını yaygınlaştırdı. Şimdi ise Fintech; para transferi, akıllı telefonunuzla çek yatırma, bir işe başlama için para toplama veya bir kişinin yardımı olmadan yatırımlarınızı yönetme gibi çeşitli finansal faaliyetleri sağlıyor.

Finansal hayatin dijitalleşip daha etkin ve hızlı hale gelmesini amaçlayan Fintechler hem kullanıcılar hem de finansal servis hizmeti verenler bakımından avantajlar sağlıyor. Güvenli ve hızlı hizmet sunumunu dijital platformlardan gerçekleştirmek hizmet sağlayıcıların iş gücü ihtiyaçlarını ve hata riskini azaltıyor. Bu da operasyonel masrafların azalması anlamına geliyor.

Türkiye’de ise ‘Türkiye FinTech Ekosistemi’ raporuna göre Türkiye’deki FinTech ekosistemi hızla büyümektedir.  Türkiye’de FinTech pazarı, 200’ün üzerinde şirket ile hâlihazırda yaklaşık 15 milyar dolar büyüklüğe sahiptir ve yılda ortalama %14 oranında büyümektedir. Iyzico, Paraşüt, Monitise, Ödeal İş yerim, Birleşik Ödeme gibi Fintechler hızlı büyümleri ve aldıkları yatırımlarla ilgi çekiyor.

Kaynak: Startup

Benzer Yazılar

Görüşlerinizi Paylaşabilirsiniz