Salgın ile Hayatımıza Dahil Olan İki Kavram: Otomasyon ve Robotlar

COVID-19 salgını öncesinde de geri dönüşüm endüstrisi bir takım zorluklarla yüzleşiyordu. Ancak salgınla birlikte, sektörde çalışan işçilerin el değmiş nesneler üzerinden korona virüsü taşıma ihtimalleri süreci daha fazla sekteye uğrattı.

Tek bir çözüm var: Sürece robotları dahil etmek.

Koronavirüs geçen aydan itibaren ABD’yi etkisi altına aldığından beri AMP Robotics’in ürettiği, geri dönüşümde kullanılacak maddeleri ayıklamak için yapay zekâ kullanan robotlara olan talepte artış meydana geldi. Colorado şirketinin genel müdürü Matanya Horowitz “Normalde bir ya da iki robot almak isteyen tesisler şu anda daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu belirtiyor. Her şey oldukça hızlı ilerliyor.” dedi.

Bilindiği üzere salgın öncesinde de çağrı merkezlerinden depolara ve marketlere kadar pek çok alanda robotları çalıştırma eğiliminde bir artış söz konusuydu. Bunun nedeninin işçi maliyetinde azalmaya gitmek olduğu söylenebilir. Uzmanlar, salgın sürecinden sonra da sosyal mesafe önlemlerinin belli formlar adı altında devam edeceği görüşünde. Bu durum otomasyon konusunda artışı da tetikleyici bir etkiye sahip. Ancak iş kayıpları ya da makinelerin günlük yaşamın hayati yönlerini kontrol etmesine ilişkin kaygı verici uzun endişeler, iş yerlerinin yakın insan temasını en aza indirecek şekilde yeniden yapılandırmanın faydalarının görülmesinin ardından dağılabilir. Clemson Üniversitesi’nden Richard Pak “Salgın öncesinde insanlar otomasyonun insan hayatına ciddi oranda girdiğini düşünüyordu. Ancak bu salgın süreci insanları otomasyonun önemini tekrardan düşünmeye itecektir.” İfadelerini kullandı.

Özellikle gıda sektörü salgın sürecinde artan talebi karşılayabilmek için otomasyon düşüncesine sıcak bakıyor. San Diego’da otomatik yer temizleyicileri için yazılım yazan Brain Corp şirketi, perakendecilerin bu temizleyicileri iki ay öncesine göre %13 daha fazla tercih ettiğini belirtiyor. Şirket, yer bakım robotlarının, aksi takdirde bir işçi tarafından yapılmış olacak yaklaşık 8.000 saatlik işi yaptığını belirtiyor.

Robotların süpermarketlerde yaptıkları işlerle de market çalışanlarının yerini almaya başladığını söyleyebiliriz.

Perakendeciler, otomasyon sürecinin işçileri tehdit etmekten ziyade, onların işlerini arttırdığı noktasında iddialı.  Ancak sürecin gidişatı, satış oranlarındaki düşüşler göz önünde bulundurulduğunda, firmaların ileri süreçte işçilerine şuan ki kadar ihtiyacı olmayacağı da bir gerçek. Kasiyerlerin rolleri de değişmekte, kioskların marketlerde yer almasından itibaren kasiyerler artık müşterilere teknolojiyi kullanma noktasında zaman zaman yol gösterici olmak için varlar. Herhalde günümüze kadar da hiç kimse kasiyerlik mesleğinin şuan ki kadar tehlikeli olabileceğini tahmin etmemiştir.

Salgın sürecinde daha sert önlemler alan işletmeler de söz konusu. Çiftçi, kasap ve ticaretle uğraşan kimseler özellikle temassız, mobil ödeme taleplerini arttırdılar.  Tamamen otomasyon temelli çalışan Amazon Go, geçtiğimiz aylarda ilginç görülebilirken bugün itibariyle bu yöntemlerin hayatımıza daha fazla dâhil olabileceği fikri de normalleşmeye başladı.

Kaynak: The New York Times