Ekonomik İstikrar Kalkanı’na İş Dünyasından ve İhracatçıdan Destek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine iş dünyasından ve ihracatçı sektörlerden destek geldi.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yazılı açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) duyurduğu “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Virüsün etkileri nedeniyle alınması gereken önlemlere ilişkin hafta başında gündeme getirdikleri önerilerin büyük bir kısmının söz konusu paket içinde yer aldığına dikkati çeken Özdebir, şöyle devam etti:

“Koronavirüs etkisiyle ekonomide faaliyetlerin durma aşamasına geldiği bir dönemde, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik aktivitelerin devamlılığı için uygulamaya konulan Ekonomi İstikrar Kalkanı paketi yerinde ve zamanında atılmış bir adımdır. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, paketin hazırlanmasına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz.”

Pakette ağırlıklı olarak ekonominin talep tarafının ön plana çıkarıldığını, reel sektör tarafında ilave adımların atılması gerektiğini vurgulayan Özdebir, önerileri içinde de yer alan finansman tarafındaki kararların bu açıdan önemli ve doğru adımlar olduğunu bildirdi.

Özdebir, bazı sektörleri kapsayan SGK primi ve vergiyle ilgili kararların imalat sanayisinin tümünü kapsayacak şekilde genişletilmesi, ihracat işlemlerinde navlun ücret artışının kontrolünün sağlanması ya da sübvanse edilmesinin üretimin devamlılığı açısından önemli olduğunu kaydetti.

2021 ferah bir dönemin başlangıcı olacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Sağlık Komisyon Üyesi ve Esteworld Saç Ekimi ve Plastik Cerrahi Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Servet Terziler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında açıkladığı  “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu paketin, Türk ekonomisi, KOBİ’ler ve holding şirketleri için can suyu niteliğinde olduğunu dile getirdi. Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerinin altışar ay ertelenmesinin her sektöre nefes aldıracağını belirten Terziler, şunları kaydetti:

“Bunun yanında Kredi Garanti Fonu’nun 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkarılması olumlu karşılanacaktır. 1-2 güne kadar başvuru şartları ortaya çıkacaktır ve kimler uzun vadeli ve düşük faizli kredi kullanabilecek bu belli olacak. Yaşlılarımızın ve emeklilerimizin hem psikolojilerini hem de ekonomilerini düzeltecek adımlar da atıldı. İhtiyaç sahibi insanlara 2 milyar TL gibi bir tutarın ayrılması çok önemli bir sosyal sorumluluk yönetimi ve uygulamasıdır. 80 yaş üstü insanlarımız için evde sağlık hizmeti ‘kimsesizlerin kimsesi olan’ bir devletimiz olduğunu açıkça gösteriyor. Hayırlı bir sürece girdik. Dünya bir imtihandan geçiyor. 2021 ve sonrası ülkemiz ve dünya için ferah bir dönemin başlangıcı olacaktır.”

İhtiyacı olan tüm KOBİ’lerin faydalanacağını düşünüyoruz

Hırdavat Sanayici ve İşadamları Derneği (HISİAD) Başkanı Çetin Tecdelioğlu ise destek paketinin “yüreklere su serptiğini” ve söz konusu paketin firmalar için can suyu olacağını dile getirdi.

İç hava yolu taşımacılığında da 3 ay süreyle KDV oranının yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesinin fiyatlara olumlu yönde yansıyacağını belirten Tecedlioğlu, “Nakit akışı bozulan firmalarla ilgili bankaların üç ay ertelemeli kredi finansmanı ve özel paketler sağlayacak olması ise son derece kritik. Sektörümüz, başvuru şartlarının açıklanacağı tarihi sabırsızlıkla bekliyor. Halkbank’ın KOBİ’lere yönelik üç ay ötelemeli kredi desteği de çok önemli bir adım. Özellikle Anadolu’da ve küçük ilçelerde Halkbank şubelerinin fazla olması tüm sektörler ve KOBİ’ler için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

İhracat stoku ile ilgili finansman desteğinin de takdire şayan bir destek olduğunu kaydeden Tecedlioğlu, “Ürünlerimizi şu an zaten gönderemiyoruz ve lojistik anlamında sıkıntı yaşıyoruz. Her bir tır için 14 şoför olması gerekiyor. İhracatçılara yönelik stok koruma paketi bize ciddi bir destek sağlayacak. Kredi Garanti Fonu’nun 25 milyar TL’den 50 milyar TL’ye çıkarılması beklediğimiz bir destekti. İhtiyacı olan tüm KOBİ’lerin faydalanacağını düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: AA