GİG Ekonomisi Nedir?

GİG ekonomisi modelinde birçoğu aslında bu sektöre ve ekonomi modeline maruz kalabiliyor. Hatta birçok insan bu sektörün birebir içinde olmasına rağmen farkında olmayabiliyor. GİG ekonomi modeli içerisine bilmeden dahi olsa giren meslek grupları “Evden çalışan, freelance çalışan ve mesleki beceri olarak çalıştığı sabit iş dışında ekstra aldığı işleri tamamlayan” insanlar GİG ekonomi modeli içerisine girmektedir.

GİG terimi aslen müzik sektöründen gelmektedir. Anlamı ise “Kısa Süreli İş” olan GİG, bugün birçok sektör için kullanılabilir. Freelance olarak yaptığınız tüm işlerden kazandığınız ücretlerin tamamı GİG ekonomi modeli içerisine girmektedir. Bu model aslen yeni değildir, çok uzun zamandır iş hayatının içinde olan GİG henüz yeni yeni terim olarak hayat bulmuştur.

Freelance Çalışanlar GİG Ekonomi Modeline Giriyor

İnsanların büyük bir kısmı internetin vermiş olduğu olanakları iyi değerlendirmiş ve ürünlerini satmış, hizmetlerini satmıştır. Reklamcılar artık dijital ortam da iş bulabilmekte, organizatörler web sitelerini güncelleyip daha fazla sanatçı ve iş almış durumdalar. Çocuk bakıcıları çıktıkları işten internet üzerinden yeni bakacağı çocuğun ailesi ile anlaşmış bulunmaktadır. Böylesine büyük bir nimetin faydalarını kullanmak yerine hala klasik devre işleri ile para kazanmaya çalışanların gelecekte ne durumda olacağını tahmin etmek aslında o kadar da zor değil.

GİG kelimesini aslen bağımsız çalışanlar olarak tanımlamak da zor olmayacaktır. Örneğin grafik tasarımcılar artık bir ajans, matbaa veyahut basım evinde tam zamanlı çalışmak yerine artık evlerinden çıkmadan internet üzerinden yeni ve binlerce müşteri bulabilmektedir. Kendi işini yapan insanların en büyük avantajı bu olmuştur. Sizler de kendinizi GİG ekonomi modeli içerisinde bulabilirsiniz. Zaman ve mekân bağımsız çalışmanın güzelliği ile sizler de ekonomik anlamda rahat edebilir ve patron, müdür telaşı ile yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Bağımsız serbest çalışanların oluşturduğu bu ekonomi tüm dünyada yayılarak büyümektedir. Hatta bazı şirketler tam zamanlı personel çalıştırmak yerine ihtiyaçlarını freelance çalışanlara teslim etmektedir. Ancak her para kazanma modelinde olduğu gibi GİG ekonomi modeli içerisine giren freelance çalışma biçiminin de belli başlı hukuki zorunlulukları vardır. Hukuki sorunlarla karşılaşmamak için en yakınınızda bulunan mali müşavir veyahut muhasebecilere ne yapabileceğinizi danışmalı ve sizin için en uygun adımları atmalısınız.

Kaynak: Ekonomist X