“Karz-ı Hasen’in Türkiye’de Kurumsallaşması” Konusu SAÜ’de Ele Alındı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İslam Ekonomisi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nce (İSEFAM) düzenlenen çalıştaylarda bu hafta “Karzı Hasen’in Türkiye’de Kurumsallaşması” konusu ele alındı.

SAÜ İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen çalıştaya Sakarya Üniversitesinden ve diğer üniversitelerden konuyla ilgili birçok akademisyen ve araştırmacı katıldı. Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Musa Eken, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında İSEFAM’ın Türkiye’de İslami finans alanında önemli çalışmalara imza attığını söyledi. İSEFAM’ın bu alanda yeni girişimlerde bulunduğunu belirten Prof. Dr. Musa Eken, “Gelinen noktada İslami finans alanında çok yol alındı. Türkiye’de 90’lı yıllarda bu konuda çalışmalar yapılırken, İslami finans kapitalizmin kavramlarıyla anlatılmaya çalışılıyordu. Ancak daha sonra bunlardan uzaklaşıldı” dedi.

SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı da konuşmasında İSEFAM ile ortak birçok çalışma gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Sadakadan farklı olarak ‘en güzel borç’ anlamına gelen, faizsiz borcu niteleyen karzı hasen, insana daha uygun bir sistem. Ancak kullanımı giderek azalıyor. Bu çalıştayda da konunun çözüm yollarının tartışılması yararlı olacaktır” diye konuştu.

Tüm gün süren çalıştayda iki ayrı oturum ve “Model Önerileri” paneli yer aldı. Necmettin Erbakan Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Orhan Çeker’in başkanlığını yaptığı birinci oturumda “Karzı Hasenin Fıkhi Boyutu”, “Dünyada Karzı Hasen Uygulamaları” ve “Türkiye’de Yardımlaşma Sandıkları Çerçevesinde Karzı Hasen Örnekleri” konu başlıkları ele alındı. SAÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mahmut Bilen’in başkanlığını yaptığı ikinci oturumda “Karzı Hasen İçin Kooperatif Çözümü”, “Hane Halkı Borç Davranışlarında Karzı Hasenin Yeri” ile “Belli Bir STK Üyeleri Arasında Yardımlaşmaya Yönelik Karzı Hasen Sandığı” konuları tartışıldı. “Model Önerileri” başlıklı panelde ise “Para Vakıfları Tecrübesi ve Karzı Hasen Vakfı”, Düşük Gelirli Gruplara Yönelik Karzı Hasen’e Dayalı Model”, “Katılım Bankaları ve Karzı Hasen” ile “Yeni Bir Karzı Hasen Düşüncesi” konu başlıkları alanında uzmanlarca ele alındı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/sakarya-haberleri/60718888-karz-i-hasenin-turkiyede-kurumsallasmasi-konusu-saude-ele-alindi