Yeni bir finansal sistem: İnsani Finans

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesindeki Küresel Katılım Finans Zirvesi (Global Participation Finance Summit – GPAS İSTANBUL), MÜSİAD ile Türkiye Katılım Bankaları Birliği organize ediyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, Sermaye Piyasası Kurumu, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığı’nın destek verdiği zirvenin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapanışını ise Başbakan Binali Yıldırım’ın yapması öngörülüyor.

Birlikte Kazanmayı Amaçlayan Sistem

GPAS İstanbul Sözcüsü Atilla Kurama, dünya finans sisteminin tıkandığını, insani değerlerin, parasal değerlerin gerisinde kaldığını belirtti. Kurama şunları söyledi: “Şartsız, koşulsuz para kazanmayı amaçlayan ve bireyin toplumdaki varoluşunu da sadece bu finansal güce endeksleyen mevcut sistem, dünyanın hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerinde, telafisi zor krizler yaratıyor. Mevcut sistemin tüm dayatmalarına karşın, aslında birlikte kazanmak, refahı paylaşmak sanıldığı kadar zor değil. Buradan tüm dünyaya çağrıda bulunacağımız ‘insani finans’; paylaşmayı, çalışmayı, üretmeyi, birlikte kazanıp, bölüşmeyi hedefliyor. Riskleri paylaşarak azaltmayı, bu şekilde toplumsal huzursuzluk ve finansal belirsizlikleri ortadan kaldırmayı, dil, din ırk, kültür ayrımı yapmaksızın tüm toplumlarda, insani değerler üzerinde uzlaşmayı, bireyin mutluluğunu amaçlıyor.”

Türkiye’de mevduat faizlerinin yüzde 10 seviyelerinde seyrettiğini, buna karşılık kredi faizlerinin tüm maliyetlerle birlikte yüzde 20’lere ulaşabildiğini belirten Kurama, “Mevduat ve kredi faizlerindeki makasın bu kadar açık olması sistemin ne kadar verimsiz ve yanlış işlediğinin kanıtı” dedi.

İnsani finansın, İslami bankacılığı içine aldığını fakat kapsam olarak bundan çok daha büyük bir kavramı ifade ettiğini belirten GPAS Yürütme Kurulu Başkanı Kamil Kılıç ise şöyle konuştu: “İnsan merkezli, insana değer katan iş modellerini öne çıkaran sistemler önem kazanıyor. Şimdi o öğretileri de kapsayan insan merkezli iş modellerini geliştirmek için yeni anlayış düşünce sistemini değiştirmeye ihtiyaç var. İnsani finans işte tam olarak bu. Yani açık inovasyonla tüm paydaşların var olduğu, önce insan sonra finans diyen sistemdir.”

İNSANİ FİNANS NEDİR?

İslami ya da faizsiz bankacılık olarak sınırlandırılamayacak bir finansal sistemi, faize dayalı olmayan, kaynakları maksimum seviyede üretme ve yatırıma döndürmeye odaklı bir ekonomik felsefeyi tanımlıyor. Üretmeden, istihdam oluşturmadan, paradan para kazandırarak, büyümeye çalışan eski finans sisteminin (faize dayalı finans sisteminin) çıkmazlarına karşı, kâr-zarar ortaklığına dayalı, paylaşımı esas alan, insani ve ahlaki temelli yatırım araçları ile sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefliyor.

50 ÜLKEDEN 10 BİN ZİYARETÇİ GELECEK

Organizasyon; 50 ülkeden 10 binden fazla ziyaretçi, 1.000 kurumsal katılımcı, 100 girişim sermayesi ve varlık fonunun yanı sıra Tesla Motors CTO’su JB Straubel’in de aralarında bulunduğu 200’den fazla konuşmacıyı bir araya getirecek. 75 farklı oturumda, sektör temsilcileri ve bürokratlarla birlikte, Oxford ve Harvard gibi dünyanın en prestijli üniversitelerinde görevli çok sayıda akademisyen, insani finans sisteminin topluma ve insana sağlayacağı faydaları masaya yatıracak. Geliştirilebilecek finansal ürünler ve bu ürünlerin altyapıları tartışılacak.

KİMLER KATILABİLİR?

Parayı faizle değil, üretim ve yatırımla büyütmeye dayanan ve yeni bir finansal sistem olarak ortaya çıkan ‘insani finans’ kavramının temelleri atılıyor. 16-17 Kasım’da düzenlenecek Küresel Katılım Finans Zirvesi (Global Participation Finance Summit – GPAS İSTANBUL) insani değerlere yaptığı ev sahipliğiyle 2016 yılında “İnsanlık Başkenti” seçilen İstanbul’da gerçekleştirilecek. Zirve, insani değerleri ön plana çıkaran yeni paylaşım ekonomisinin ruhuna inanan kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Kaynak: http://katilimfinansdergisi.com.tr/yeni-bir-finansal-sistem-insani-finans/